Na czym należy się skoncentrować, wykonując zdjęcia typu flat lay?

Do najpopularniejszego rodzaju fotografii, który najczęściej widujemy w internecie, należą zdjęcia typu flat lay. Każdy z nas przeglądając Instagram, czy też Facebooka miał okazję oglądać ujęcia wykonane w perspektywie z lotu ptaka. Często też można spotkać kompozycje rekwizytów na jednolitym tle, które zostały ułożone zgodnie z zamysłem autora. Jeśli więc zamierzamy zrobić sesję flat lay, to warto wcześniej zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi właśnie tego tematu.

Na co należy zwrócić uwagę, wykonując zdjęcia flat lay?

Zdjęcia flat lay, to po prostu płaskie ujęcia, wykonywane od góry. Oczywiście często fotografowane są w ten sposób krajobrazy, ale także tzw. martwa natura. Często na jednolitym tle fotografowane są konkretne rekwizyty, które mają wyrażać koncepcję twórcy.

Jeśli nasze ujęcie wygląda trochę zbyt płasko, to nakładanie warstw stanowi świetny sposób na dodanie głębi i ruchu do naszej fotografii. Możemy ją z powodzeniem stworzyć, układając np. talerze o różnych rozmiarach i umieszczając główny obiekt na samym wierzchu. Jeszcze większe wrażenie głębi, możemy uzyskać, podkładając także pod każdy z talerzy ściereczkę, czy też ręcznik. Alternatywnie można znaleźć przedmioty, które naturalnie leżą bliżej aparatu i poukładać mniejsze na ich powierzchni.

Natomiast, jeżeli chcemy uzyskać podobne wrażenie z rekwizytami o podobnej wysokości, to należy spróbować kompozycji z różnych tekstur pod głównym obiektem fotografii. Dodawanie elementów, takich jak lniane płótno, lub marszczony papier, podczas tworzenia warstw, może wyglądać bardzo interesująco.

Kluczem do świetnej, płaskiej warstwy jest uchwycenie zdjęcia pod kątem równoległym do powierzchni. Aby to zrobić, musimy znaleźć się bezpośrednio nad przedmiotem, który zamierzamy fotografować. W tym celu warto poukładać rekwizyty płasko na podłodze i  ustawić aparat bezpośrednio nad naszą scenerią.

Jak edytować fotografie flat lay?

Jeśli uda się nam zrobić udaną sesję na płaskiej powierzchni, to warto zabrać się za edycję swoich najlepszych ujęć. Dobrym punktem wyjścia jest wybór ulubionego programu graficznego i właściwe dostosowanie ekspozycji. Jest to bardzo istotne, ponieważ nadaje ton pozostałym elementom edycyjnym. Za pomocą przesuwanych skal można regulować jasność, kontrast, cienie, oraz światło wypełniające, aż uzyskamy dobrze zbalansowane oświetlenie w ujęciu. Jeśli chcemy stworzyć bardziej nastrojowy klimat na naszych fotografiach, to powinniśmy po prostu przesunąć suwak z funkcją – Cienie. Jeśli natomiast chcemy uzyskać jasne i przewiewne zdjęcie, należy nieznacznie zwiększyć jasność i podświetlenia.

Gdy ekspozycja będzie wyglądać idealnie, to należy wybrać funkcję – Kadrowanie, aby wyrównać i skomponować nasze ujęcie. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że nasze płaskie tło nie rozciąga się, aż do krawędzi kadru. Na szczęście jest łatwe rozwiązanie takiej sytuacji. Możemy po prostu ręcznie przeciągnąć cel przycinania, aby wyeliminować wszystko, poza jego obszarem, lub przyciąć zdjęcia do określonego współczynnika proporcji za pomocą rozwijanego menu.

Warto jednak zauważyć, że celem przycięcia jest siatka. Linie w celu kadrowania mogą pomóc w zawężeniu kompozycji i przestrzeganiu zasady trójpodziału. Dlatego też należy upewnić się, że obiekty, które mają być punktami centralnymi, są wyrównane w miejscu przecięcia linii siatki. Korzystanie z siatki przycinania, pomaga wyrównać te obiekty w taki sposób, aby spełniały zasadę trójpodziału na dwóch płaszczyznach, tworząc bardziej zrównoważone zdjęcie.

Następnie należy wyostrzyć tekstury, ponieważ pomaga to wydobyć szczegóły w niektórych częściach kadru i stworzyć dodatkowy wymiar. Warto jednak pamiętać o pewnym umiarze podczas wyostrzania swoich zdjęć, aby nie przesadzić, ponieważ mogą one wyglądać później nienaturalnie i nierealistycznie. Oprócz tego może być widoczny efekt aureoli wokół naszych obiektów.

Natomiast subtelne przyciemnienie krawędzi zdjęcia to kolejny świetny sposób na ukierunkowanie uwagi widza za pomocą światła. W tym celu należy dostosować rozmiar swojej winiety i zmienić jej położenie klikając i przeciągając suwak funkcyjny od środka celu.

Zgodnie z ogólną zasadą powinniśmy postarać się, aby główny punkt fotografii znajdował się w środku celu, gdzie wszystko wokół jest nieco ciemniejsze. 

Wreszcie, jeśli w naszym ujęciu znajdują się niepożądane obiekty, które są nieznośnie rozpraszające, to po prostu należy je usunąć. 

Życzymy więc wielu ciekawych ujęć flat lay i pamiętajmy, że najlepsze zdjęcia warto zamienić w piękne papierowe odbitki. W tym celu możemy skorzystać z usług jednego z internetowych fotolabów, np tutaj: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec.html

Podobne posty

Leave a Comment