Impregnacja odzieży krok po kroku

Odzież specjalistyczna, do jakiej należą ubrania myśliwskie, outdoorowe, oraz robocze, wymaga odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Aby zachowała jak najdłużej swoje właściwości, niezbędna jest impregnacja – szczególnie odzieży i obuwia z membranami, niezależnie od rodzaju membran.

To właśnie ona pozwala zachować jak najdłużej wodoodporność i oddychalność, które są niezbędne przy aktywności terenowej. Istnieją rozmaite metody i środki przeznaczone do impregnacji, lecz dziś skupimy się na uniwersalnym produkcie polskiej firmy Graff, czyli Protectorze do obuwia i odzieży z technologią Dry Care. Środek dostępny jest w formie sprayu i takiej metodzie dziś uważniej się przyjrzymy.
Od czego zacząć? Od odpowiedniego przygotowania odzieży. Impregnacji powinniśmy dokonywać bezpośrednio po praniu. Po pierwsze, odzież koniecznie musi być czysta, abyśmy nie „wimpregnowali” brudu w materiał na zawsze. Po drugie, musi być całkowicie sucha. Nie ważne, czy chcemy zaimpregnować kurtkę czy spodnie, musimy zapiąć dokładnie wszystkie zamki i guziki, aby odzież wyglądała jak założona na ciało. Następnie intensywnie wstrząsamy areozolem, po czym z odległości około 20 centymetrów nanosimy środek bezpośrednio na materiał. Najlepiej robić to partiami, gdyż producent zaleca dodatkowe rozprowadzenie impregnatu na materiale miękką szmatką – rozpocznijmy zatem od rękawów, by przejść do frontu i zakończyć na plecach. Dzięki podziałowi pracy będziemy mieć pewność, że nie pominęliśmy żadnego fragmentu tkaniny.
Po pokryciu całości materiału repelentem, należy pozostawić odzież do wyschnięcia. Możemy nieco wspomóc ten proces, używając ustawionej na niską temperaturę suszarki do włosów – dodatkowa korzyść płynąca z tego jest taka, że ciepłe powietrze aktywuje i utrwala impregnację.
Większość dostępnych na rynku impregnatów w sprayu jest bezbarwna – to oczywiste, że nie chcemy zmieniać koloru naszej odzieży i zależy nam na tym, by nie powstały na niej nieestetyczne plamy czy przebarwienia. Jednakże musimy wiedzieć, że w zależności od specyfiki samego materiału, impregnacja może spowodować delikatne przyciemnienie koloru wyjściowego.
Jeszcze słowo na temat technologii Dry Care, jaką wykorzystuje w swoim Protectorze Graff. Jest to środek tworzący na tkaninie wodoodporną warstwę, która odbija każdą ciecz jak tarcza. Przy tym absolutnie nie wpływa na przepuszczanie wilgoci z wnętrza odzieży na zewnątrz, nie blokuje bowiem porów membrany, a tylko wzmacnia jej właściwości wodoszczelne. Dzięki ochronie przed namoknięciem, środek bardzo realnie chroni przez wszelkimi zaplamieniami, zabrudzeniami i ułatwia znacznie szybkie czyszczenie odzieży. To bardzo ważne, gdy wybieramy się na dłuższą wyprawę i nie będziemy mieć możliwości zrobienia przepierki – dzięki dobremu zabezpieczeniu odzieży będziemy cieszyć się jej estetycznym wyglądem znacznie dłużej. Istotnym atutem jest także całkowicie neutralny wpływ na zdrowie i środowisko, czyniący Protector środkiem w pełni bezpiecznym do użytku dla każdego. Więcej informacji o produktach na fraya.pl.

Podobne posty

Leave a Comment