Czym jest coaching i jak może pomóc w osiągnięciu celów?

Coaching to termin, który w ostatnich latach, szczególnie w środowisku biznesowym, stał się bardzo popularny. Czym jednak jest coaching i na czym polegają sesje coachingowe? Kiedy warto skorzystać z usług coacha?

Czym jest coaching i czym zajmuje się coach?

Moda na coaching przyszła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie coach współpracował z akademickimi drużynami sportowymi. Na początku lat dziewięćdziesiątych współpraca coach-klient przeniosła się również do pozostałych sfer życia. Sesja coachingu z psychologiem na pierwszy rzut oka przypomina standardową konsultację. Kluczowe różnice dotyczą jednak celów takich spotkań oraz ich treści – sposobu rozmowy oraz podejmowanej tematyki. Zazwyczaj celem przewodnim coachingu jest rozwój osobisty, przełamywanie barier i ograniczeń klientów oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań problemów będących trudnościami w konkretnej sferze życia. Co ważne, ze współpracy z coachem mogą korzystać nie tylko klienci indywidualni, ale również grupy, np. zespoły sprzedażowe lub menadżerowie pracujący dla jednej firmy. Spotkanie z coachem jest bardzo pomocne nie tylko, kiedy chce się poprawić swoje rezultaty w pracy lub w innej dziedzinie życia – to również możliwość „wygadania się” i znalezienia optymalnego sposobu na rozwiązanie problemów w życiu prywatnym.

Kiedy i dlaczego warto korzystać z sesji coachingu?

Rozwój osobisty to niekończący się proces, a sesje coachingowe mogą stać się jednym z ważniejszych jego elementów. Z coachingu warto skorzystać, jeśli towarzyszy nam chęć rozwinięcia swoich umiejętności przywódczych oraz potrzeba przezwyciężenia różnych trudności. Współpraca z coachem pomaga w organizacji swojej pracy i życia osobistego oraz w znalezieniu balansu pomiędzy nimi. Coaching biznesowy może też być rozwiązaniem, gdy w życiu pojawia się poczucie stagnacji lub zagubienia. Zadaniem coachingu jest poszerzenie kompetencji, zwiększenie efektywności i rozwój osobisty. Ważną zaletą współpracy z psychologiem lub coachem jest również zwiększenie motywacji oraz lepsze zrozumienie swoich życiowych celów. Co ważne, obecnie spotkanie z profesjonalnym coachem jest dostępne również bez wychodzenia z domu, ponieważ PsychoCare online oferuje sesje coachingowe online!

Jak wybrać odpowiedniego psychologa lub coacha?

Od wyboru specjalisty zależy jakość sesji oraz to, jak takie spotkania (również w formie online) wpłyną na życie klientów. Oznacza to, że szukając coacha, powinno się zwrócić uwagę na ofertę profesjonalnych psychologów, ponieważ tylko specjaliści wykorzystują metody podparte nauką (np. Cplwowska.pl). Poza tym, dużą pomocą przy wyborze mogą być także opinie innych klientów oraz doświadczenie psychologa.

Podobne posty

Leave a Comment