Folia bąbelkowa i zaskakujące fakty

Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie słyszała o foli bąbelkowej oraz nie bawiła się nią, gdy kurier przywiózł do domu paczkę opakowaną właśnie w nią. Dlaczego stała się tak powszechnie używanym przedmiotem? Jakiej – oprócz powszechnie znanego – jest jej zastosowanie? Czym się wyróżnia na tle innych? Poruszamy ten jakże rozległy temat w niniejszym artykule.

Od samego początku – narodziny foli bąbelkowej

Skąd się wzięła słynna folia bąbelkowa, zwana również folią pęcherzykową? Pomysł jej zastosowania oraz wprowadzenia w życie codzienne zrodził się w Stanach Zjednoczonych, w połowie dwudziestego wieku – konkretnie w 1957 roku. Alfred Fielding i Marc Chavannes starali się opracować plastikową tapetę. Do jej stworzenia chcieli użyć własnoręcznie zrobionej maszyny, która natomiast w wyniku niedopracowania wyrzucała jedynie plastikową folię wypełnioną pęcherzykami powietrza. Inżynierowie przekuli tą jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać porażkę, w istny sukces, którego światkami jesteśmy po dziś dzień.

Co sprawia, że folia bąbelkowa jest tym, czym jest?

Folia bąbelkowa składa się z wielowarstwowego, sprężonego i przezroczystego materiału. Jest on elastyczny i odporny na rozdarcia, działanie wilgoci, a ponadto na promieniowanie UV. Nie bez powodu ma ona w nazwie „bąbelkowa” – na całej jej powierzchni symetrycznie rozmieszone są pęcherzyki wypełnione powietrzem. Mimo, że w języku polskim przedmiot ten określamy dwoma nazwami to w języku angielskim – ojczystym tegoż wynalazku – ma ona kilka określeń takich jak: bubble paper, bubble pack oraz bubble wrapping. Obecnie dostępnych mamy kilka wariantów folii bąbelkowej: w arkuszach, w rolkach, w postaci worków i kopert. Produkt jest również dostępny w różnych wersjach kolorystycznych, co świetnie sprawdza się by budować estetykę.

Do czego przydatna jest folia bąbelkowa? W jakich celach ją stosujemy?

Najpowszechniejszym zastosowaniem folii bąbelkowej jest przede wszystkim logistyka. Pakowanie przedmiotów w tenże materiał zapewnia bezpieczeństwo – ochronę przed uszkodzeniami oraz zarysowaniami, a także przed wilgocią, kurzem i innego rodzaju zabrudzeniami. Dzięki temu zastosowaniu kurier i firma dostarczająca towar nie muszą martwić się o przewożone pakunki, a klient może cieszyć się odebranym, w pełni sprawnym zamówieniem.

Zapewne niewielu z was wiedziało, że folia bąbelkowa jest stosowana w termoizolacji dachów i ścian. Wszystko za sprawą dosyć dużego oporu cieplnego tego materiału. 

Poza tym folię pęcherzykową można użyć do zabezpieczenia roślin przed złymi warunkami atmosferycznymi – konkretniej: niską temperaturą. Botanicy z chęcią korzystają właśnie z tego rozwiązania, by chronić swoich podopiecznych przed mrozem. Jak wspomniano wyżej, folia ma duży opór cieplny, więc nic dziwnego, że jest używana również tutaj. Nie wszystko jest idealne – mianowicie folia ogranicza dostęp roślin do tlenu, a co za tym idzie trzeba posiadać odpowiednie umiejętności, by móc ją stosować.

U naszych zachodnich sąsiadów folia bąbelkowa wykorzystywana jest do zabezpieczenia basenu ogrodowego. Dlaczego? Jest to najtańsza, a zarazem bardzo skuteczna metoda. Rozłożenie folii na powierzchni basenu sprawi, że będzie ona się unosić i zapobiegać wychłodzeniu wody.

Gdzie zatem można zakupić folię bąbelkową dobrej jakości?

Jednym z czołowych sprzedawców obecnych na rynku jest zdecydowanie firma Opako. Warto zaznajomić się z dostępnymi u nich produktami oraz wybrać coś dla siebie!

Zaopatrz się w dobrej jakości folię bąbelkową po atrakcyjnej cenie, wejdź w link: https://www.opako.com.pl/folia-babelkowa-cat-644 i skorzystać z wyjątkowej oferty!

Podobne posty

Leave a Comment