Zacznij przygodę z CFD

Inwestowanie w kontrakty CFD przyciąga nieustannie zwiększającą się liczbę traderów. W dużej mierze za taki trend odpowiada charakter tych instrumentów finansowych. W przeciwieństwie do klasycznego kupowania akcji czy też walut, handel CFD pozwala generować znacznie wyższe zyski w krótkim czasie i to bez konieczności wykładania dużego kapitału na inwestycję. Choć ryzyko straty również jest w tym przypadku większe, nie zraża to nowych inwestorów do spróbowania swoich sił. Sprawdźmy zatem dlaczego warto rozpocząć przygodę z CFD!

Na czym polega CFD trading?

Skrót kontraktu CFD wywodzi się od angielskiego wyrażenia Contract For Difference. W wolnym tłumaczeniu oznacza to po prostu kontrakt na różnicę kursową. 

Należy to rozumieć jako umowę pewnego rodzaju między dwiema stronami – kupującym i sprzedającym. Zobowiązują się one do rozliczenia kwoty równej różnicy ceny aktywa bazowego. Oblicza się ją od chwili zawarcia kontraktu do momentu zamknięcia pozycji. 

Z uwagi na to, że kontrakty CFD należą do tzw. instrumentów pochodnych, nie stajesz się automatycznie właścicielem aktywa bazowego jak ma to miejsce choćby w przypadku akcji, a tylko spekulujesz na temat jego wartości w przyszłości. Co za tym idzie, nie możesz brać udziału w zgromadzeniu akcjonariuszy, ani nie przysługują Ci żadne prawa korporacyjne.

W przypadku walut lub kryptowalut również nie stajesz się ich posiadaczem, więc nie możesz ich w jakikolwiek sposób wykorzystać. Jest to bez wątpienia spory minus, w którym tkwi jednak pewien plus — unikasz opłat i kosztów transakcyjnych związanych z prowizją dla brokera.

CFD trading – jak zacząć? 

Wbrew pozorom rozpoczęcie inwestycji na kontraktach CFD w praktyce nie różni się od innych typów gry na giełdzie. Zanim jednak zdecydujesz się podjąć ryzyko, musisz posiąść wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku przynajmniej od jej teoretycznej strony. Dzięki temu unikniesz wielu błędów już na samym starcie i będziesz mógł w miarę bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę ze spekulacjami. Aby jednak zacząć, trzeba otworzyć konto na platformie tradingowej oferowanej przez renomowanego tradera, tj. Saxo Bank Polska, która zapewnia dostęp do niemal 9000 instrumentów z całego świata. 

Handlem CFD, z racji natury kontraktów, można z powodzeniem zarządzać samodzielnie online. Sprzedaż i kupno tych instrumentów finansowych jest wyjątkowo proste, a wręcz intuicyjne. Musisz jednak pamiętać, że jest to pewnego rodzaju gra oferująca nie tylko wysokie zyski, ale potrafiąca również generować duże straty. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem inwestowania, należy dobrze zaznajomić się z wybranym rynkiem, a także poznać rządzące nim prawa i panujące tendencje. 

Podobne posty

Leave a Comment