Jakie jest zastosowanie betonu towarowego?

Beton to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych. Tworzy się z niego schody, stropy, podłogi, fundamenty oraz wiele innych elementów konstrukcyjnych. Podczas wykonywania prac nie bez znaczenia ma rodzaj użytego betonu. Jakie jest zastosowanie betonu towarowego?

Czym charakteryzuje się beton towarowy?

Produkowanie dużych ilości betonu za pomocą małych betoniarek stwarza nie tylko zagrożenie, lecz także może przyczynić się do tego, że mieszanka nie będzie jednorodna. Wówczas to, proces zastygania jest  nierównomierny. Jeśli podczas realizacji inwestycji potrzebna jest duża ilość tego materiału, to wówczas warto zamówić go w postaci gotowej do wylania. 

Beton towarowy to półfabrykat, który osiąga swoje właściwości projektowe dopiero wówczas, gdy zostanie na budowie odpowiednio zagęszczony. Jest on wytwarzany na węzłach betoniarskich i przewożony za pomocą betonowozów. Beton Jelenia Góra to mieszanka o wysokiej jakości, która doskonale sprawdza się na każdym placu budowy. 

Beton towarowy jest zazwyczaj dostarczany we wskazane miejsce transportem producenta lub wykonawcy. Z kolei jego wylewanie jest możliwe dzięki użyciu odpowiednich pomp oraz wysięgników.

Szerokie zastosowanie betonu towarowego

Nie istnieją żadne ograniczenia miejsc, w których można zastosować zakupiony beton towarowy. Dzięki niemu można w bardzo wygodny oraz szybki sposób wykonywać różnorodne konstrukcje betonowe. Beton towarowy znalazł powszechne zastosowanie podczas:

– wylewania różnorodnych podłóg oraz posadzek. Do takich prac budowlanych wykorzystywany jest wysokiej jakości beton posadzkowy, czyli tak zwana szlichta.

– wykonywania typowych konstrukcji budynków, pośród których można wymienić stropy, schody oraz fundamenty. W tym przypadku najlepiej sprawdza się beton klasy C12/15 oraz C16/20. Podczas budowy domu jednorodzinnego jeden transport wystarcza zazwyczaj na wylanie kilku elementów konstrukcyjnych

– wykonywania elementów posiadających dużą rozpiętość oraz takich, które są narażone na duże obciążenia

– budowania ścian piwnic oraz ścian fundamentowych, w takich budynkach, które są umiejscowione na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych. Na takich budowach warto zastosować beton o właściwościach wodoodpornych

– wykonywania elementów takich jak: nadproża, tarasy oraz balkony.

Istotne zalety betonu towarowego 

Beton towarowy to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Powstaje on z mieszanki grubego oraz drobnego kruszywa, wody, cementu, substancji uszlachetniających oraz różnych domieszek. Materiał ten posiada wiele zalet. Można pośród nich wymienić ogromną trwałość oraz plastyczność. Dzięki temu daje on możliwość swobodnego wytwarzania różnorodnych form. Duża wytrzymałość oraz trwałość pozwala na to, że może on być z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania elementów nośnych konstrukcji. Można pośród nich wymienić: fundamenty, ściany, słupy, stropy, schody oraz wieńce.

W zależności od zastosowania materiał ten jest dostępny w różnych klasach konsystencji oraz wytrzymałości. Ponadto posiada on zróżnicowane parametry techniczne. Koszt produkcji betonu towarowego nie jest wysoki, co w dużym stopniu przekłada się na jego atrakcyjną cenę.

Podobne posty

Leave a Comment