Na co zwracać uwagę przy zakupie butów dla dziecka?

Buty to ważna część naszego ubrania. Powinny być przede wszystkim wygodne niezależnie, czy są to letnie sandały, kozaki, półbuty, czy obuwie sportowe. Szczególnym wyzwaniem jest kupowanie odpowiednich butów dla dzieci.

Dlaczego zakup butów dla dziecka bywa problematyczny?

Niezależnie od tego, czy dziecko ma 4 lata, czy 12, trzeba pamiętać, że:

– noga dziecka wciąż rośnie – im młodsze jest dziecko, tym szybciej zmienia buty na większe

– kościec dziecka wciąż się rozwija – buty powinny wymuszać prawidłową pozycję nogi podczas chodzenia, aby użytkownik nie nabierał złych nawyków, jak stawianie stopy na zewnątrz, czy do środka

– jeśli dziecko jest małe i uczy się dopiero chodzić, but powinien trzymać kostkę i mieć odpowiednio elastyczną podeszwę.

To jednak nie wszystko! Buty nie mogą być za małe, ani zbyt duże. Po tego typu zakupy warto udać się wraz z dzieckiem, aby przymierzyło kupowane obuwie – co istotne, warto je mierzyć na stojąco.

Jeśli nie ma takiej możliwości, kupowanie butów „na oko” nie wchodzi w grę. Firmy obuwnicze stosują różną numerację. But nr 29 jednej firmy może być nawet o 1 cm większy od butów z tym samym numerem innej firmy. Dlatego – jeśli zakup jest konieczny, a nie można wziąć dziecka ze sobą –  trzeba obrysować jego stopę i zmierzyć jej długość między piętą a czubkiem najdłuższego palca. do podanego wyniku warto dodać pół centymetra. Wybrany but mierzymy oczywiście wewnątrz.

Trzeba pamiętać, że większość butów nakłada się nie na bosą stopę, a na skarpetkę – w zimie grubszą. Na nią też musi znaleźć się miejsce w bucie.

Każde dziecko ma inną nogę

Nie zaleca się, aby jedno dziecko donaszało buty po innym dziecku zwłaszcza, gdy konkretna para była używana na tyle długo, że uformowała się już do nogi swojego dotychczasowego użytkownika. Dlatego kupując np. półbuty dla dziewczynki, warto zainteresować się szeroką ofertą sklepów obuwniczych. To, jakie dokładnie półbuty kupić, zależy od:

– wieku dziecka – jeśli uczy się chodzić lub dopiero się nauczyło, buciki powinny pewnie trzymać nogę, nie pozwalając na jej niewłaściwe stawianie

– kształt stopy i wysokość podbicia – dzieci miewają nogi szersze i węższe i konkretna para może pasować jednej dziewczynce, a drugiej już nie, nawet jeśli długość ich stóp jest w danym momencie identyczna

– przyszła użytkowniczka danej pary butów powinna móc w nich stanąć na palcach – to będzie oznaczało, że but nie ogranicza ruchów nogi w niekorzystny sposób

– jeśli chodzi o materiał – im młodsze dziecko, tym lepiej, aby materiał,z którego zrobione są buty, był jak najbardziej naturalny. Noga dziecka nie powinna się zapacać podczas chodzenia i – tym bardziej – biegania.

But dostosowany do okoliczności też powinien być wygodny!

Czasem kupuje się półbuty dla dziewczynki na jakąś specjalną okazję. Nic więc dziwnego, że istotny będzie ich schludny wygląd. Jednak i w tym przypadku sylwetka obuwia powinna być przede wszystkim przyjazna nodze dziecka. Ktoś może powiedzieć, że przecież dziecko włoży tę parę tylko na kilka godzin – jednak i to sporo zwłaszcza, gdy będzie ono w ruchu. Jakakolwiek niewygoda w przypadku obuwia dziecięcego jest niewybaczalna pod kątem rozwoju jego nóg.

Podobne posty

Leave a Comment