Jak samemu zrobić zdjęcie do dowodu?

Często zdarza się, że nie mamy łatwego dostępu do fotografa, może to wynikać z miejsca zamieszkania, bądź z ograniczeń czasowych, lub po prostu z faktu, że na swoich barkach mamy wiele innych obowiązków i nie jest nam po drodze umówić się na sesję. W takich sytuacjach oczekujemy łatwych i szybkich rozwiązań, najlepiej takich, z których możemy skorzystać, nie wychodząc z domu. Współczesna technologia pozwala nam zrobić zdjęcia jak prawdziwy profesjonalista. Nawet aparaty w obecnie dostępnych na rynku smartfonach nie odbiegają standardami od specjalistycznego sprzętu fotograficznego.

Co należy więc zrobić, aby wykonać dobrej jakości zdjęcie nadające się do dowodu osobistego, które spełnia wymagania urzędowe?

Spełnić warunki techniczne – jak do tego podejść?

Jak każde zdjęcie do dokumentu, nasza fotografia robiona pod kątem dowodu tożsamości musi spełniać konkretne kryteria, inaczej nie będzie ona brana w ogóle pod uwagę. Istnieje kilka ważnych zasad, których musimy bezkompromisowo przestrzegać. 

Zacznijmy od tych najprostszych. Wymiary takiej fotografii to 35 mm szerokości x 45 mm wysokości. Nie jest to jednak koniec wytycznych dotyczących parametrów. Zdjęcie dowodu osobistego w 70% przedstawia naszą twarz, którą fotografuje się z odległości minimum 40 cm. Odległość od górnej krawędzi zdjęcia do wierzchołka włosów musi wynosić 3 mm. Jeśli chodzi o tło i oświetlenie, to zalecenie jest bardzo jasno zawarte w Rozporządzeniu z dnia 7 stycznia 2020 roku — tło musi być jednolite i jasne, urzędy najczęściej wymagają białego koloru. Światło powinno zaś być równomierne na całej twarzy. Nie zaleca się robić samemu zdjęcia, stojąc tyłem bądź bokiem do źródła oświetlenia. 

Jak widać, wiele z tych wymogów jest dość szczegółowych i niełatwych do spełnienia, dlatego warto pod tym względem skorzystać z pomocy profesjonalistów – na stronie pixel-plus.pl jesteśmy w stanie uzyskać zdjęcie edytowane pod kątem tych zasad. Dzięki temu pozostaje nam samym jedynie kwestia odpowiedniego pozowania, ubioru i uniknięcia powszechnych błędów.

Pora się ustawić i odpowiednio wyszykować

Zdjęcie do dokumentu wymaga od nas nie tylko spełnienia zasad dotyczących wymiarów fotografii, ale także należy uwzględnić wymogi dotyczące naszej pozy i ubioru. O ile te ostatnie nie są zawarte w żadnym rozporządzeniu, to wiedząc, że dowód osobisty jest dokumentem okazywanym w sytuacjach poważnych takich jak np. załatwianie spraw bankowych, czy rejestracja w szpitalach, to nie chcielibyśmy wyjść na zdjęciu niekorzystnie. 

Wiadomo, że nie możemy ubrać uśmiechu, a to często sprawia, że nie podobamy się sobie samym na wywołanej fotografii. Możemy jednak temu zaradzić, dbając o to, aby cera, zwłaszcza skóra pod oczami, była delikatnie rozświetlona. W tym celu możemy użyć odrobiny korektora. Oprócz tego warto dostosować strój tak, aby dodawał nam zdrowego kolorytu. Jeśli masz jasną, ziemistą karnację, unikaj czerni, która podkreśla szarość skóry i wszelkie na niej niedoskonałości. Warto też odpuścić sobie neonowe kolory, które dość mocno kontrastują z naszym ciałem. W takiej sytuacji postaw raczej na stonowane barwy. 

Trzymaj się określonych wytycznych, a zdjęcie będzie zaakceptowane w podaniu o dowód osobisty

Znając te zasady, możesz spokojnie przystąpić do samodzielnego zrobienia zdjęcia. Pamiętaj o odpowiednim ustawieniu twarzy. Jeśli chodzi o aspekty techniczne, nie musisz się o nie sam zamartwiać. Dzięki pixel-plus.pl jesteś w stanie wygenerować zdjęcie automatycznie, takie, które będzie zgodne z wszelkimi obowiązującymi wymogami. 

Ważne jest również, abyś wystrzegał się kilku błędów, przez które twoja fotografia mogłaby zostać odrzucona. Oto kilka z nich: 

  • robienie zdjęcia z profilu/półprofilu – zawsze robimy zdjęcie en face, czyli na wprost; 
  • patrzenie w bok – patrzymy tylko i wyłącznie prosto w obiektyw, tak aby kolor naszych oczu i ich kształt był doskonale widoczny; 
  • pokazywanie zębów; 
  • przybieranie min – staraj się utrzymać naturalny wyraz twarzy i mieć zamknięte usta. 

Dzięki unikaniu tych błędów i trzymaniu się wcześniej wspomnianych zasad, uda Ci się z pomocą pixel-plus.pl zrobić samodzielnie zdjęcie bez wychodzenia z domu.

Podobne posty

Leave a Comment