Ile lumenów na m2 – jaką moc oświetlenia wybrać?

Oświetlenie to niezwykle ważny element aranżacji każdego pomieszczenia. Aby było ono funkcjonalne i komfortowe, lampy powinny mieć odpowiednie natężenie światła. Jakie lampy wybrać? Jakie powinno być natężenie światła w konkretnych pomieszczeniach? Oto nasze porady.

Oświetlenie to niezwykle ważny element aranżacji każdego pomieszczenia. Aby było ono funkcjonalne i komfortowe, lampy powinny mieć odpowiednie natężenie światła. Jakie lampy wybrać? Jakie powinno być natężenie światła w konkretnych pomieszczeniach? Oto nasze porady. 

Lumeny to jednostka używana do pomiaru strumienia świetlnego żarówki, natomiast liczba watów informuje o tym, jaka ilość mocy jest zużywana przez żarówkę do wytworzenia światła.  

Zastanawiasz się więc – jaką moc oświetlenia wybrać? Ile lumenów na m2? Ile lumenów do pokoju? Ile lumenów do łazienki? W tej sytuacji przyda się kalkulator oświetlenia, który z łatwością znajdziesz w Internecie. Pomoże dobrać odpowiednie źródła światła do typu pomieszczenia. Warto zasugerować się nim, ponieważ źle dobrane oświetlenie może nie być wystarczające nawet w najlepiej zaprojektowanej przestrzeni. Nieprawidłowy dobór lamp może generować także większe koszty energii elektrycznej, co będzie dodatkowym obciążeniem dla naszego portfela. 

Moc oświetlenia wyznacznikiem komfortu w pomieszczeniach 

Moc oświetlenia należy dobrać do specyfiki powierzchni, którą ma oświetlać. Inne natężenie światła potrzebne jest w salonie, inne w kuchni, a jeszcze inne w sypialni. Lampy i żarówki powinny być dopasowane nie tylko do rodzaju pomieszczenia, ale także do jego wielkości. Warto także zwrócić uwagę, że tę samą ilość światła mogą wytwarzać różnego typu żarówki, w zależności od technologii, w których są wykonane. Za najmniej komfortowe i funkcjonalne uważa się żarówki żarowe, które pobierają najwięcej energii. Ich użytkowanie jest więc najdroższe.  

Plafon gipsowy jest coraz częściej wybierany do oświetlania domów i mieszkań. Warto dobrać do niego odpowiednią żarówkę, która będzie funkcjonalna, ale przede wszystkim – oszczędna. 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – prym wiodą żarówki energooszczędne, które są uważane za niezwykle wydajne. Emitują one światło o bardzo dobrych parametrach, przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii. Warto więc mieć świadomość i wiedzę, jak przeliczać wartość mocy klasycznych żarówek na ilość światła – strumień świetlny, który jest emitowany przez oświetlenie ledowe. 

Standardowo stosowany przelicznik mocy WAT standardowej żarówki na moc WAT żarówki LED wraz z podaniem ilości lumenów zaprezentowano poniżej: 

  • 230 – 270 lumenów (25 WAT zwykła żarówka, 3 WAT żarówka LED); 
  • 400 – 450 lumenów (40 WAT zwykła żarówka, 5 WAT żarówka LED); 
  • 800 – 850 lumenów (60 WAT zwykła żarówka, 10 WAT żarówka LED); 
  • 1000 – 1100 lumenów (75 WAT zwykła żarówka, 12 WAT żarówka LED)

Warto pamiętać, że powyższy przelicznik to jedynie uproszczenia i zarys. Wartości mogą się nieco różnić, w zależności od producenta czy rodzaju żarówek LED. Aby mieć pewność, co do ilości lumenów w konkretnej żarówce oraz znać moc jej natężenia, warto za każdym razem sprawdzać informacje, jakie zostały zamieszczone na etykiecie bądź opakowaniu lub po prostu – zapytać w sklepie. 

Podobne posty

Leave a Comment