Poszukujesz niepowtarzalnego kadru? Zabierz w plener lornetkę!

Zastanawiałeś się kiedyś, jak lornetka może pomóc w plenerowej sesji zdjęciowej? Po pierwsze dzięki niej wypatrzysz sceny, które warto zarejestrować. Jest poręczniejsza niż teleobiektyw osadzony w lustrzance. Po drugie, choć brzmi to banalnie, obserwowanie świata przez lornetkę uwrażliwia na jego piękno. Sprawdź, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę podczas wybierania lornetki do zabrania na sesję plenerową!

Lornetka – podstawowe parametry

Choć poręczność, waga, rozmiar i wykonanie to aspekty bardzo ważne, zwłaszcza na sesji plenerowej, podczas której i tak nosisz sporo ciężkiego sprzętu fotograficznego, to na inne parametry powinieneś zwrócić uwagę najpierw.

  1. Lornetki opisywane są dwiema liczbami, z których pierwsza często jest cyfrą. Niech za przykład posłuży lornetka Nikon ACULON A211 10×42. Pierwsza liczba określa powiększenie (przybliżenie). W naszym przykładzie jest równa 10x, co oznacza, że patrząc przez lornetkę, zobaczysz obserwowany obiekt w dziesięciokrotnym powiększeniu względem tego, co zobaczysz bez lornetki. Z kolei druga liczba to średnica obiektywu (przedniej soczewki). Określa, ile światła dostanie się do środka, a w efekcie jak wyraźny będzie obraz.
  2. Lornetki o mniejszym przybliżeniu obejmują szersze pole, dlatego polecane są do oglądania występów w teatrze czy obrazów w galerii, a także dla dzieci. Rozległość obszaru widzenia poznasz dzięki wartości pola widzenia kątowego lub liniowego.

Najlepsza lornetka na sesję zdjęciową w plenerze

Przyjrzyjmy się innym ważnym parametrom lornetek (na przegląd modeli fotograficznych i nie tylko zapraszamy do sklepu internetowego Fotoforma). Jeśli nosisz okulary, koniecznie zwróć uwagę na odstęp źrenicy wyjściowej. Wartość ta podana jest w milimetrach i określa, jak daleko możesz oddalić się od okularu, by nadal widzieć wyraźny obraz. 13 mm to absolutne minimum dla osób noszących okulary.

Nie mamy wpływu na warunki pogodowe, dlatego na sesję w terenie należy zabrać lornetkę wysokiej jakości, z obudową odporną na wodę, pył i uszkodzenia mechaniczne. Popularne i doskonałe jakościowo są lornetki Nikon, dostępne we wspomnianej wyżej Fotoformie. Pamiętaj też o poręczności, wadze i rozmiarze. Unikaj lornetek z zoomem, ponieważ są bardziej awaryjne od modeli ze stałym powiększeniem, a także dają obraz gorszej jakości.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Jeśli chcesz obserwować ptaki, wybierz lornetkę z wysokim kontrastem. To dzięki niej bez trudu zobaczysz obiekt znajdujący się na jasnym tle, np. ptaka na tle letniego nieba. Duża średnica obiektywu umożliwi Ci obserwowanie zjawisk także wieczorem, gdy oświetlenie ulegnie pogorszeniu.

Podobne posty

Leave a Comment