Wybieramy okna do nowoczesnego domu – drewniane, PCV czy aluminiowe?

Wybór okien do nowoczesnego domu wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Z pewnością faktu tego nie ułatwia ogromy wybór okien dostępnych aktualnie na rynku. Dotychczas największą popularnością cieszyły się okna z PCV lub drewna. Okna aluminiowe najczęściej kojarzyły się z budownictwem komercyjnym. Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom wybierane są coraz częściej także przez inwestorów indywidualnych w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Dzięki swojej surowości doskonale pasują do nowoczesnego domu a ich parametry są porównywalne do odpowiedników z drewna czy PCV. Aluminiowe nowoczesne okna podobnie jak okna z PCV i drewna mają szeroką gamę kolorystyczną i wysoką trwałość. Okna aluminiowe i PCV w przeciwieństwie do okien drewnianych nie wymagają konserwacji.

Prostota i elegancja

Nowoczesny dom nie ma jednolitej definicji dlatego wybierając okna do takiego domu powinniśmy się kierować własną intuicją. Nowoczesny dom najczęściej posiada okna o możliwie jak największej powierzchni. Panoramiczny kształt okna na całą szerokość i wysokość ściany powoduje, że zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz taki dom nabiera wyjątkowej elegancji i wdzięku. Dzięki tak dużemu przeszkleniu pomieszczenie jest doskonale doświetlone. Naturalne światło idealnie podkreśla nowoczesny charakter takiego wnętrza i jednocześnie sprawia wrażenie jasnego i przestronnego. Dodatkowo posiadając takie okno mieszkańcy nie odczuwają granicy pomiędzy domem a ogrodem ciesząc się malowniczym widokiem i bliskością natury. Projekty domów nowoczesnych charakteryzują się zdecydowanie bardziej śmiałymi kształtami okien niż ma to miejsce w przypadku budynków tradycyjnych. Ciekawe propozycje pod tym względem znajdziemy na https://www.domywstylu.pl/domy-nowoczesne/ Niejednokrotnie okno takie zdecydowanie odbiega od tradycyjnej linii prostokąta posiadając skosy lub półkola. 

Duże okno to wyższe koszty ogrzewania

Wydawać by się mogło, że tak duże przeszklenia spowodują znaczną utratę ciepła z budynku. Sytuując takie okno odpowiednio względem stron świata możemy zyskać darmową energię do ogrzania budynku. Musimy tylko pamiętać o tym aby najwięcej okien znajdowało się z południowej i zachodniej strony. Dodatkowo okno takie powinno posiadać najlepsze parametry termoizolacyjne zawierając potrójne pakiety szyb, szkło niskoemisyjne oraz wypełnienie gazem szlachetnym przestrzeni szybowych. Stosując wszystkie powyższe zalecenia okno nie będzie generowało nadmiernych strat cieplnych. Duża powierzchnia okna w okresie letnim może powodować nadmierne nagrzewanie wnętrza dlatego warto zamontować w domu rolety lub żaluzje zewnętrzne ograniczające ilość promieni słonecznych dostających się do środka domu. W okresie zimowym,  szczególnie nocą, dodatkowe elementy do zasłaniania okien potrafią zmniejszyć straty ciepła i zaoszczędzić opał potrzebny do ogrzania domu.

Koszty okien nowoczesnych

Okno w nowoczesnym domu o dużym przeszkleniu będzie zdecydowanie droższe od tradycyjnego. Na  cenę takiego okna będzie miał też wpływ jego kształt. Półkola, skosy i trójkąty spowodują, że cena takiego okna wzrasta.  Jeśli zdecydujemy się na inny materiał wykonania okna niż PCV może mieć ono gorsze parametry termoizolacyjne w porównaniu z plastikowym odpowiednikiem. Wszystkie te argumenty przemawiają za zakupem okna tradycyjnego. Jednak okno takie nie będzie posiadało tak atrakcyjnego wyglądu jak okno nowoczesne. Elewacja z oknem nowoczesnym nabierze wyjątkowego, ekskluzywnego charakteru. Wnętrze pomieszczenia będzie o wiele jaśniejsze i przestronniejsze co powoduje, że  mimo wszystko warto rozważyć zakup takiego okna. Dodatkowo jest to decyzja na wiele lat co powoduje, że roczny koszt okien nowoczesnych nie będzie znacząco wyższy od okien tradycyjnych. 

Podobne posty

Leave a Comment