Jaki wybrać bank przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny brany jest zazwyczaj na długi okres i wiąże nas z danym bankiem na wiele lat. Dlatego decyzja o wyborze banku, w którym zdecydujesz się wziąć kredyt nie może być zbyt pochopna. Z tego tekstu dowiesz się w jaki sposób wybrać najlepszy bank dla siebie.

Czy stały klient może liczyć na dobre warunku w swoim banku?

Wiele osób myśli, że jeżeli są klientami danego banku od wielu lat, to w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny zostaną z tego tytułu szczególnie potraktowani. Niestety, ale w praktyce tak to nie działa. W bankowości istnieje podobna zasada, jak w przypadku operatorów telefonii komórkowej lub telewizji satelitarnej – dla stałych klientów promocje pojawiają się bardzo rzadko. Branie kredytu we własnym banku daje tak naprawdę tylko jedną przewagę nad konkurentami – z reguły nie trzeba udokumentowywać źródła swoich dochodów, bo bank ma pełen wgląd w historię operacji i wiele ile kto zarabia. Jeżeli natomiast chodzi o same warunki, to są one takie same, jak dla każdego innego klienta.

Czym kierować się przy wyborze banku?

To, jaki bank będzie dla Ciebie najlepszy, zależy od wielu czynników. Każdy klient jest inny, dlatego też nie ma jednego banku, ani jednej najlepszej oferty dostępnej dla wszystkich ludzi. Jeżeli Twój kolega z pracy albo siostra uzyskały kredyt w Banku X na pewnych warunkach, to wcale nie oznacza, że Ty również dostaniesz takie same. Wszystko zależy od tego w jaki sposób bank oceni klienta.

Duże znaczenie przy wyborze banku może mieć sposób liczenia zdolności kredytowej. Jeżeli nie masz dzieci i uzyskujesz wysokie dochody z umowy na czas nieokreślony, to wtedy ten problem Cię nie dotyczy, bo praktycznie każdy bank bez większych problemów udzieli Ci kredytu. Wtedy możesz skoncentrować się na wyborze takiego, który jest najtańszy. Jeżeli jednak Twoje dochody nie są zbyt wysokie, a dodatkowo masz żonę i dwójkę dzieci, to może pojawić się problem właśnie ze zdolnością kredytową. Wtedy musisz trochę inaczej podejść do wyboru banku. Przede wszystkim musisz znaleźć taki, w którym ową zdolność kredytową będziesz miał (najlepiej z niewielkim zapasem). Jeżeli znajdziesz 2-3 banki, w którym ta zdolność wychodzi, to dopiero spośród nich wybierasz ten najlepszy.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Na różnego rodzaju stronach internetowych dostępne są kalkulatory do liczenia zdolności kredytowej. Większość z nich daje jednak pozorne wyliczenia i nie uwzględnia wielu czynników, które bank bierze pod uwagę. Dlatego aby mieć 100% pewność, to musisz się udać do konkretnego banku i poprosić o takie wyliczenie. Jeżeli masz czas, to możesz chodzić od banku do banku i sobie to wszystko porównywać. Jeżeli natomiast tym czasem nie dysponujesz to warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w doradztwie finansowym. Jeżeli chodzi o kredyty Gdańsk daje wiele możliwości wyboru takich firm. Korzystając z ich usług możesz liczyć na bezpłatną, profesjonalną i kompleksową obsługę. Wyliczą zarówno Twoją zdolność kredytową, jak i pomogą przebrnąć przez cały proces ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Youtube:

Mapa:

FB:

https://www.facebook.com/DoradcaFinansowyTrojmiasto/

Podobne posty

Leave a Comment