Rodzaje obiektywów Canon i ich przeznaczenie

fot. www.creativetools.pl

Profesjonalni filmowcy i fotografowie posiadają w swoim arsenale przynajmniej kilka szkieł, które umożliwiają im pracę w różnorodnych warunkach. Aby zarejestrować wysokiej jakości obraz charakteryzujący się dużą ilością szczegółów i naturalnym odwzorowaniem kolorów, niezbędna jest nie tylko kamera lub aparat wyposażony w sensor o dużej przekątnej, ale również jasny obiektyw, który maksymalnie wykorzystuje nawet niewielką ilość światła.

Wprowadzenie

Mocowanie EF zostało wprowadzone w 1987 roku. Jego głównym założeniem było przeniesienie całego sterowania, w tym silników, do obiektywu. Dzięki temu obiektyw kontaktuje się z korpusem wyłącznie za pośrednictwem styków, które przewodzą prąd. Umożliwia to bardzo precyzyjne przesyłanie danych, dzięki czemu użytkownik może dokonywać drobnych korekt. Warto wspomnieć, że było to pionierskie rozwiązanie, które w późniejszym okresie wprowadziły również Olympus i Contax, czyli marka koncernu Zeiss Ikon. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych typów mocowania wykorzystywany zarówno w profesjonalnych, półprofesjonalnych, jak i amatorskich kamerach oraz aparatach.

Obiektywy szerokokątne 

Optyka obejmujące swoim polem widzenia znacznie większy obszar niż w przypadku standardowych modeli. Jest wykorzystywana głównie do nagrywania lub fotografowania w pomieszczeniu. Ponadto jest przeznaczona również do rejestrowania panoramicznych ujęć krajobrazu, wyglądających szczególnie pięknie w wysokiej rozdzielczości. Szerokokątne obiektywy Canon wyróżniają się lekką i kompaktową konstrukcją, co sprawia że są niezwykle mobilne. Zazwyczaj używa się ich zamiennie z bardziej uniwersalnymi modelami zmiennoogniskowymi, umożliwiającymi przybliżenie.

Teleobiektywy i modele filmowe

To grupa obiektywów oferujących duże przybliżenie obrazu. Fotografowie często używają ich m.in. w sporcie, a filmowcy podczas nagrywania filmów przyrodniczych. Alternatywą dla ciężkich i długich modeli zmiennoogniskowej jest lekka i kompaktowa optyka ze stałą ogniskową, umożliwiająca pracę w praktycznie każdych warunkach. Obiektywy typu Cine są wykorzystywane na planach zdjęciowych oraz w studiu. Zapewniają obraz cechujący się dużą ilością detali, perfekcyjną ostrością oraz naturalnymi barwami. Optyka filmowa dzieli się na dwie grupy – modele stałoogniskowe i zmiennoogniskowe, w której znajdują się egzemplarze wyposażone w zaawansowany silnik ostrości oraz możliwość instalacji dodatkowych akcesoriów takich jak uchwyty.

Obiektywy do pracy w słabym świetle

Optyka przeznaczona do współpracy z kamerami i aparatami rejestrującymi obraz w wysokiej rozdzielczości umożliwia rejestrowania wysokiej jakości obrazu, nawet w bardzo słabym świetle. Jasne obiektywy cechują się solidną konstrukcją oraz zaawansowaną przysłoną, gwarantującą znakomite parametry pracy.

W zależności od potrzeb oraz osobistych preferencji, filmowcy i fotografowie przeważnie używają kilku obiektywów, dzięki którym mogą osiągnąć zamierzone efekty w każdych warunkach. Warto również pamiętać, że w przypadku częstych wyjazdów należy zadbać o bezpieczny transport. Najlepszym wyborem będą sztywne walizki z wypełnieniem, które zapobiegają uszkodzeniom mechanicznym.

Podobne posty

Leave a Comment