Opublikowano: 07/24/19

Prace ogrodowe nie muszą być ciężkie!

Ci, którzy przez całe życie mieszkali w bloku, gdy tylko mają możliwość – bardzo chętnie kupują domek z kawałkiem działki i zaczynają interesować się ogrodnictwem. Ci, którzy przez większość życia mieszkali w domach z ogrodem, doskonale wiedzą, że ogródek to nie tylko satysfakcja z samodzielnie wyhodowanej rzodkiewki, ale również mnóstwo ciężkiej pracy… Ale technologia wychodzi nam naprzeciw i sprawia, że ta praca nie musi być wcale tak żmudna i wykańczająca.

Odpoczynek – tylko zimą!

Ogród żyje swoim życiem, ale niestety nie można go pozostawiać samemu sobie. Wtedy może zdziczeć, zarosnąć chwastami, a uporządkowanie go będzie polegało wyłącznie na zaoraniu i zaprojektowaniu na nowo. Pory roku są bezlitosne i bardzo jasno wyznaczają roślinom czas wzrostu, kwitnienia, owocowania i przygotowywania się do zimowego snu. Ogrodnik ma zatem całe mnóstwo pracy od wiosny do późnej jesieni – bez względu na to, jak wielki jest jego ogród! Tak naprawdę tylko zimą, gdy jego ogród śpi, on także może odpocząć. Przygotowuje się jednak do nadchodzącej wiosny, na przykład… przeglądając katalogi narzędzi ogrodniczych i zastanawiając się, co ulepszyć, usprawnić, wymienić w swojej ogrodowej szopie!

Nowoczesne, wygodne narzędzia

W pracach ogrodowych najbardziej męczące fizycznie są te, które polegają na usuwaniu chorych lub martwych części roślin, gałęzi czy liści oraz chwastów. Wymagają one wielokrotnego powtarzania ruchów cięcia, a następnie grabienia, ładowania na taczkę i zwożenia. Dlatego właśnie warto sobie ułatwiać. Zeschnięte liście czy skoszoną trawę można usunąć na bok za pomocą dmuchawy do liści. Można wszystko to wrzucić do rozdrabniacza, dzięki czemu utworzymy mniejszą objętościowo ilość odpadów organicznych i łatwiej przewieziemy je na taczce do kompostownika. Dmuchawy do liści są zatem najlepszym wyborem, jeśli preferujesz szybkie, sprawne i niemal niewymagające wysiłku usuwanie zeschniętych liści, by następnie zebrać je w jedno miejsce i sprawnie przetworzyć na kompost. Nie bój się także używać podkaszarek, nożyc elektrycznych do żywopłotu czy gałęzi i innych narzędzi elektrycznych. Są one droższe niż narzędzia ręczne, ale tylko nieznacznie. Oszczędzają za to mnóstwo czasu i energii, które należałoby poświęcić na te czynności wykonywane manualnie!

Oszczędzaj czas i energię!

Dmuchawy do liści i inne narzędzia ogrodnicze są przykładem na to, jak technologia zmieniła nasze życie w mniej wykańczające fizycznie. Nowoczesne narzędzia pozwalają nam oporządzić swój ogród w dużo krótszym czasie i z użyciem mniejszego nakładu energii niż w przypadku korzystania z narzędzi manualnych. Dmuchawy do liści są szczególnie cenne tam, gdzie na dużym areale zachodzi potrzeba uporządkowania przestrzeni z mnóstwa opadających z drzew liści. To również sprytne narzędzie, które pozwoli usunąć zeschnięte liście nawet z takich zakamarków, jak ściany domu, rynny, przestrzenie między krzewami. Prace ogrodowe powinny sprawiać nam przede wszystkim satysfakcję – nie mniejszą, niż przebywanie później w wypielęgnowanym ogródku w hamaku z dobrą książką i kieliszkiem wina w ręce! To zdecydowanie efekt, na który warto czekać i pracować – byle z głową!

Podobne posty