Opublikowano: 04/15/19

Dewocjonalia – pomysł na wyjątkowy prezent

W naszym życiu doświadczamy wielu okazji, które wymagają wyjątkowego upominku. Chrzest, komunia święta czy bierzmowanie to jedne z tych uroczystości, kiedy wyjątkowo sprawdzają się prezenty takie jak dewocjonalia. Medalik czy obrazek z wizerunkiem Maryi lub aniołów może towarzyszyć obdarowanej osobie przez całe życie, stanowiąc nie tylko wspaniałą pamiątkę sakramentu, ale również symbol wiary. Na jakie jeszcze okazje sprawdzą się upominki tego typu?

Dewocjonalia rodzaje

Dewocjonalia jako elementy biżuteryjne najczęściej przyjmują postać złotych lub srebrnych medalików, które wraz z łańcuszkiem zawiesza się na szyi. Popularną wersją są także mniejsze lub większe krzyżyki. Medaliki są dostępne w szerokiej gamie kształtów, począwszy od tradycyjnych – owalnych, po serduszka, łezki lub bardziej nieregularne. Ciekawym przykładem biżuterii tego typu są również bransoletki w formie różańca. Najprostsze wersje składają się z oczek z niewielkimi kuleczkami, które symbolizują kolejne części modlitwy. Dostępne są też bransoletki zakończone niewielkim krzyżykiem. Różaniec występuje także w formie łańcuszka.

Oprócz biżuterii, dewocjonalia mogą przybrać postać niewielkich obrazków z religijnym motywem. Zazwyczaj na ich powierzchni pojawia się dedykacja dotycząca okazji, na którą został przekazany prezent. Tego rodzaju upominki zwykle wręcza się z okazji chrztu. Rodzice dziecka mogą postawić je przy łóżku lub zawiesić na ścianie. Obrazki stanowią oryginalny pomysł na prezent również z okazji rocznicy ślubu, urodzin czy świąt. W tym przypadku często pojawiającym się motywem jest Święta Rodzina, Ostatnia Wieczerza, postać Jana Pawła II, Madonna z Dzieciątkiem czy sama postać Jezusa.

Dla kogo dewocjonalia?

Prezenty tego typu mogą być wręczane na różne okazje. Przed zakupem należy jednak się upewnić czy osoba obdarowywana aby na pewno będzie zadowolona z takiej formy upominku. Dewocjonalia zazwyczaj przekazuje się osobom mocno wierzącym i związanym z kościołem. To doskonała forma prezentu np. dla babci i dziadka z okazji ich urodzin lub święta. Biżuteria lub obrazek może zostać wręczony również rodzicom. Niewielki medalik czy bransoletka to świetny pomysł na upominek dla osoby, która kończy lub zaczyna ważny etap w swoim życiu – np. wybiera się na studia lub obroniła tytuł magistra, wyjeżdża na stałe za granicę lub wychodzi za mąż.

Rolą dewocjonaliów jest przypomnienie o znaczeniu wiary w życiu, mają również pogłębiać naszą pobożność i stanowić pewne przesłanie. Z tego względu doskonale sprawdzą się na prezent dla osoby, która przyjmuje sakrament kapłaństwa. Dewocjonalia jako forma biżuterii są bardzo delikatne, stonowane i dyskretne. Pomimo symbolizowania wyższych wartości niż tradycyjne elementy ozdobne, zachowują wszystkie walory estetyczne, dlatego z powodzeniem mogą być noszone na co dzień. Mają uniwersalny charakter, więc sprawdzą się zarówno jako podarunek dla kobiety, mężczyzny, dziewczynki, jak i chłopca.

Aby mieć pewność, że upominek pozostanie z obdarowanym na długie lata, warto wybierać dewocjonalia wykonane z wysokiej jakości kruszców. Najlepszym rozwiązaniem jest złoto oraz srebro, które pomimo upływu czasu zachowują swój estetyczny wygląd. W przypadku obrazków, należy poszukiwać egzemplarzy pokrytych dodatkową warstwą ochronną, która zapobiegnie zaśniedzeniu i utracie blasku. Jeśli zależy nam na zwiększeniu wartości prezentu, warto zdecydować się na model pokryty warstwą srebra, dzięki czemu będzie świetnie prezentować się  na ścianie.

Podobne posty