Podwyżki cen prądu w Europie

10Podwyżki cen różnych produktów to temat, z którym spotykamy się praktycznie na co dzień. Ostatnio jednak coraz częściej możemy usłyszeć informacje o drożejącym prądzie w Europie. Jak wiadomo, prąd to podstawowe dobro, które jest niezbędne do codziennego życia każdego człowieka. O tym, że prąd drożeje, słychać już w całej Europie więc niestety odbije się to również mocno 0915na kieszeniach polaków.

Co z tym prądem?

W ostatnim czasie koszta za prąd biją rekordy, jeśli chodzi o jego poprzednie ceny z minionych lat. Mimo że ceny rosną już w całej Europie, nie da się ukryć, że najwięcej trzeba będzie za niego zapłacić właśnie w Polsce. Patrząc na cenę prądu na Towarowej Giełdzie Energii, widać już bardzo duży skok, ponieważ w tym roku cena wyniosła 235 zł/MWh, gdzie rok temu było to o prawie 100 zł mniej! Wzrost cen dotknie niestety każdego człowieka, zaczynając od zwykłego szarego człowieka, kończąc na dużych przedsiębiorcach.

Jednym z winowajców całej tej sytuacji, jest klimat, który gołym okiem widać, że zmienia się niemiłosiernie. Przez coraz częstsze fale upałów, jakie dają się we znaki również w Norwegii, powodują wysuszanie się jezior, co wpływa na pracę tamtejszych elektrowni, skąd energia trafia również do Polski. Większość prądu w naszym kraju powstaje z węgla. Ten surowiec niestety również drożeje, co również przekłada się na podwyżkę cen energii. Ceny mają najbardziej drastycznie rosnąć według prognoz do 2030 roku. Nie będą to duże skoki, ale niestety będą odczuwalne dla całej Europy.

Podobne posty

Leave a Comment